سلامت روانافسردگی

علائم مهم افسردگی  | موثرترین راه های درمان افسردگی را بشناسید

افسردگی یکی از بیماری های روحی شایع در بین جامعه می باشد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 350 میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی در انواع مختلف می باشند.

 

افسردگی یکی از بیماری های روحی شایع در بین جامعه می باشد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 350 میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی در انواع مختلف می باشند. با توجه به اینکه افسردگی، یک بیماری روحی است، اما امکان بروز عوارض جسمی را هم در پی دارد. کسب اطلاعات کافی در این زمینه، علائم و راه های درمان آن می تواند از ابتلا و یا پیشرفت این بیماری جلوگیری کند. در این مطلب شما علاوه بر بیماری افسردگی، راه های درمان این بیماری، با علائم و نشانه های مهم افسردگی  هم آشنا می شوید.

 

علائم و نشانه های مهم افسردگی را بشناسید  

افسردگی در افراد مختلف، علائم متفاوتی دارد. در بین افراد افسرده، علائم مشترکی وجود دارد که در ادامه این مطلب آنها را بررسی می کنیم 

احساس درماندگی و نا امیدی : افرادی که مبتلا به افسردگی هستند، معمولا در مواجه با مشکلات احساس درماندگی و نا امیدی می کنند. این افراد امیدی جهت بهبود شرایط نداشته و آینده روشنی در مقابل خود نمی بینند.

کم تحرکی و علاقه نداشتن به انجام فعالیت های روزانه : افرادی که افسرده هستند علاقه ای به انجام تفریحات و فعالیت های روزانه ندارند.

کم اشتهایی و تغییر وزن : کسانی که افسرده هستند معمولا دچار کم اشتهایی و تغییر ناگهانی وزن می شوند.

بی خوابی : یکی از علائم افسردگی کم خوابی و بی خوابی می باشد.

عصبانیت و تحریک پذیری بالا : افراد افسرده معمولا با کمترین مساله عصبانی شده و احساسات بی ثباتی دارند.

بی حالی : کم انرژی بودن و احساس سنگینی بدن از علائم افسردگی می باشد.

انجام رفتار های خارج از چارچوب : افراد افسرده ممکن است رفتار های خارج از عرفی مانند مصرف مواد،قمار و ورزش های خطرناک داشته باشند.

عدم تمرکز : افراد افسرده معمولا قادر به تمرکز و انجام امور شخصی نیستند.

درد های ناشناخته : افزایش درد های ناشناخته و بی دلیل مثل درد معده، از علائم افسردگی می باشد.

 

موثرترین راه های درمان افسردگی 

افسردگی در هر سطح که باشد قابل درمان می باشد. اولین  و مهمترین مساله در افسردگی کسب اطلاعات لازم در این زمینه و مراجعه به درمانگر مناسب می باشد. افسردگی درمان واحدی ندارد. درمان افسردگی با توجه به شدت و نوع بیماری متفاوت می شود. در ادامه مطلب با موثرترین راه های درمان افسردگی آشنا می شوید.

تغیر در سبک زندگی : اولین کار جهت درمان افسردگی تغییر سبک زندگی می باشد. ورزش کردن، داشتن روابط اجتماعی، خواب منظم و استفاده از غذای مغذی می توانند از ابتلا به افسردگی جلوگیری کنند.

روان درمانی : این روش برای بیمارانی که علت افسردگی خود را نمی دانند بسیار مفید می باشد. روان درمانی که خود از سه بخش درمان رفتار شناختی، میان فردی و روان پویشی به شما کمک می کند که درک صحیحی از شرایط خود داشته و بر افسردگی خود غلبه کنید.

درمان گروهی : درمان گروهی افسردگی یک درمان بسیار موثر و کاربردی است. در این درمان بیماران در کنار هم عوامل افسردگی را برطرف کرده و ارتباط عمیقی با هم می گیرند.

درمان دارویی :  درمان دارویی یکی از راه های دیگر درمان افسردگی می باشد. البته دارو ضد افسردگی همراه با عوارض و ممکن است تاثیر موقتی داشته باشند.

 

کلام آخر

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیا می باشد که طبق آمار، جمعیت زیادی در جهان به افسردگی مبتلا هستند. از این سو شناخت علل، علائم و راه های درمان افسردگی امری ضروری جهت مقابله با آن است. به طور کلی افسردگی ناشی از قرار گرفتن فرد در یک موقعیت اضطراب زا و بحرانی می باشد. با فاصله گرفتن از این موقعبت ها، مشاوره و با انتخاب درمانگر مناسب در این حالات، از افسردگی و پیشرفت آن جلوگیری کنید. ضمنا شما می توانید در این مطلب با شایع ترین علت های افسردگی آشنا شوید 

امتیاز کاربر: 4.53 ( 3 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا