تقویم هفتگی بارداریمادر و کودک

علائم و نشانه های مادر در هفته 18 بارداری

علائم و نشانه های مادر در هفته 18 بارداری در تقویم هفتگی نسبت به هفته های قبل تغییرات زیادی خواهند کرد.  هفته 18 بارداری زمان بزرگ شدن رحم و فشار به ورید های پشت شکم مادر می باشد. یزرگ شدن کودک در هفته 18 سبب می شود که فضای رحم نیز بزرگ شده و فضای لازم برای کودک را ایجاد کند. این مساله سبب شده به ورید های بزرگ پشت شکم فشار آمده و خون رسانی به قلب را کاهش دهد. پزشکان در هفته 18 بارداری توصیه می کنند، مادر هنگام خواب به پهلو دراز بکشد.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 18 بارداری در تقویم هفتگی بارداری نسبت به هفته های قبل تغییرات زیادی خواهند کرد.  هفته 18 بارداری زمان بزرگ شدن رحم و فشار به ورید های پشت شکم مادر می باشد. یزرگ شدن کودک در هفته 18 سبب می شود که فضای رحم نیز بزرگ شده و فضای لازم برای کودک را ایجاد کند. این مساله سبب شده به ورید های بزرگ پشت شکم فشار آمده و خون رسانی به قلب را کاهش دهد. پزشکان در هفته 18 بارداری توصیه می کنند، مادر هنگام خواب به پهلو دراز بکشد.

اندازه کودک در هفته 18 بارداری

در هفته 18 بارداری کودک به اندازه یک کنگر فرنگی به طول 14 سانتی متر و وزن 189.941 گرم می باشد. رشد کودک در ادامه سرعت یافته و در هفته های آینده چند برابر خواهد شد.

 

مادر در هفته 18 بارداری چند ماهه است

هفته 18 بارداری نیمه راه بارداری مادر حساب می شود. مادر در هفته 18 بارداری 4 ماهه باردار است. البته پزشکان روزهای بارداری را به دلیل بیش از 9 ماه بودن، هفتگی حساب می کنند.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 18 بارداری

علائم مادر در هفته 18 بارداری به دلیل نزدیک شدن به زایمان به مرور تغییر خواهد کرد. درد های عضلانی و ورم پا در این هفته ممکن است مادر را کمی کلافه کند. شایع ترین  علائم بارداری در هفته 18 عبارت اند از:

ورم دست و پا: ورم دست و پا تا زمانی که ناگهانی نباشد کاملا طبیعی خواهد بود. در صورتی که بدن مادر ناگهانی متورم شد، حتما به پزشک مراجعه کند.

کمردرد: بزرگ شدن کودک باعث ایجاد فشار در ناحیه کمر مادر خواهد شد.

گرفتگی عضلات پا: کم آبی بدن در هفته 18 بارداری می تواند منجر به گرفتگی عضلات پای مادر شود.

رگ های واریسی: رگ های مادر به رنگ آبی و به صورت برجسته می شود که برای پیشگیری از آن، تحرک و ورزش روزانه برای مادر ضروری خواهد بود.

بی خوابی: درد های بدن و دغدغه های ذهنی ممکن است مادر را بی خواب کند

خونریزی بینی:  افزایش فشار ر روی ورید های بینی ممکن است باعث خون دماغ شدن مادر شود. 5-10 دقیقه فشار دادن بینی و استفاده از کمپرس آب سرد در متوقف کردن خونریزی بسیار موثر می باشد.

لگد زدن بچه: در هفته 18 بارداری مادر ممکن است اولین ضربات کودک خود را احساس کند.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 18 بارداری
علائم و نشانه های مادر در هفته 18 بارداری

 

حالت شکم مادر در هفته 18 بارداری

شکم مادر در هفته 18 بارداری به سرعت در حال بزرگ شدن و کشش می باشد. مادرانی که توده بدنی طبیعی دارند، مجاز هستند در هفته 500-900 گرم وزن اضافه کنند. تغییر وزن ناگهانی ممکن است نشانه یک بیماری باشد، مادر در صورت مشاهده این مورد به پزشک مراجعه کند.

 

سونوگرافی هفته 18 بارداری

کودک در هفته 18 در حال تمرین حرکات با ماهیچه های خود است. کودک همچنین در این هفته قادر به انجام خمیازه، سکسکه، مکیدن و قورت دادن می باشد. ممکن است در این هفته کودک غلت بخورد و به شکم مادر لگد بزند. مادر تا چند هفته دیگر باید سونوگرافی اوسط بارداری را انجام دهد. در این سونوگرافی پزشک آناتومی کودک را بررسی و از سلامت او مطمئن می شود. آزمایش تعیین جنسیت را با  95% دقت مادر در اواسط بارداری  می تواند درخواست دهد.

 

سونوگرافی هفته 18 بارداری
سونوگرافی هفته 18 بارداری

 

نکات مهم هفته 18 بارداری

  • برای جلوگیری از گرفتگی عضلات، مادر مواد مغذی خود را از طریق نوشیدن آب به دست بیاورد.
  • با قرار دادن بالشت به زیر پا، مادر کبودی پاهای خود را درمان کند.
  • برای درمان کمر درد، مادر حرکات کششی و یوگا انجام دهد.
  • برای داشتن خوابی راحت، مادر از بالشت های بارداری استفاده کند.

نکات مهم هفته 18 بارداری
نکات مهم هفته 18 بارداری

 

چک لیست هفته 18 بارداری

  • اطلاعات مراقبت از کودک را مادر از یک مجله سلامت معتبر بخواند.
  • نحوه خواب خود را مادر به پهلو تغییر دهد.

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا