چشمسلامت جسم

چشم درد چه دلایلی می تواند داشته باشد ؟

چشم درد یکی از دردهایی است که افراد در طول زندگی با شدت مختلف با آن مواجه می شوند. درد چشم دو عامل خارجی و داخلی دارد.

 

در این مطلب گفتیم چشم درد چیست و دلایل و عوامل چشم درد رو بررسی کردیم

 

چشم درد چیست ؟

چشم درد یکی از دردهایی است که افراد در طول زندگی با شدت مختلف با آن مواجه می شوند. درد چشم دو عامل خارجی و داخلی دارد. گرد و خاک و یا ذرات ریز از عوامل خارجی چشم درد می باشد که با شستن و یا اشک مصنوعی برطرف می شود. اما درد چشم ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد که نیاز به مراجعه به پزشک باشد. در ادامه عوامل و بیماری هایی که ممکن است باعث ایجاد درد و سوزش در چشم می شود را بررسی می کنیم.

 

چشم درد چه دلایلی می تواند داشته باشد ؟

همانطور که گفته شد چشم درد ممکن است علامت بیماری جدی در چشم باشد که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد. بیماری هایی که درد چشم به دنبال دارند عبارت است از:

بلفاریت : التهاب یا عفونت پلک که معمولا درد ناک نیست

ملتحمه (قرمزی چشم) : این التهاب به دلیل آلرژی یا عفونت ویروسی ایجاد می شود و باعث تورم عروق خونی در بخش سفید چشم می شود. این التهاب معمولا با خارش همراه است که البته دردناک نیست.

ساییدگی قرنیه : ساییدگی قرنیه یا همان خارش چشم به ظاهر مشکل ساز نیست ولی در صورت عدم درمان می تواند مشکلاتی را برای بینایی شما به وجود بیاورد. معمولا با تجویز قطره های آنتی بیوتیکی این مشکل درمان می شود.

کراتیت (عفونت قرنیه) : این بیماری به دلیل عفونت باکتری ایجاد می شود. یکی از علت های آن خارج نکردن لنز هنگام خواب می باشد.

گلوکوما : این بیماری در واقع ایجاد مایع در چشم و فشار بر عصب بینایی می شود. در صورت عدم درمان به موقع احتمال از دست دادن چشم وجود دارد.

یووئیت : این بیماری التهاب لایه میانی چشم می باشد که باعث درد، قرمزی چشم و دید بد می شود.

نوریت اپتیک : التهاب عصبی است که از پشت چشم به مغز نفوذ می کند و به دلیل عفونت رخ می دهد. این بیماری علامت هایی همچون از دست دادن بینایی و تاری دید دارد.

سینوزیت : عفونت در یکی از سینوس ها هنگام فشار در پشت چشم می تواند باعث درد در یک یا دو طرف چشم شود.

استای : یا آلرژی چشم نیز یکی از علت های ایجاد درد در چشم می باشد.

 

علائم دیگری که در کنار درد چشم ظاهر می شوند ؟

چشم درد می تواند به تنهایی و یا در کنار علائم دیگری ایجاد شوند. در ادامه این مطلب علائم دیگری که ممکن است در کنار چشم درد ظاهر شوند را بررسی می کنیم.

  • کاهش دید
  • احساس وجود شی خارجی در چشم
  • سردرد
  • حساسیت به نور
  • تهوع یا استفراغ
  •  قرمزی چشم
  •  اشک چشم
  •  بسته بودن چشم هنگام بیدار شدن

 

نتیجه گیری

در این مقاله درد چشم و علل آن به تفصیل بررسی شد. برای دانستن درمان درد چشم می توانید به مقاله را ههای درمان درد چشم مراجعه کنید. توجه داشته باشید که این مطالب صرفا آموزشی بوده و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند. با دانستن این مسائل می توانید به موقع بیماری خود را شناسایی و برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا