تقویم هفتگی بارداریمادر و کودک

علائم و نشانه های مادر در هفته 17 بارداری

در ادامه مسیر تقویم هفتگی بارداری به هفته 17 بارداری رسیدیم. در این هفته مادر تقریبا به نیمه بارداری خود رسیده و مراحل سختی را پشت سر گذاشته است. علائم در هفته 17 رو به بهبود و درد مادر کمتر می شود. در هفته 17 بارداری، مادر در صورت تمایل می تواند با انجام سونوگرافی جنسیت کودک خود را بفهمد.

در ادامه مسیر تقویم هفتگی بارداری به علائم و نشانه های مادر در هفته 17 بارداری رسیدیم. در این هفته مادر تقریبا به نیمه بارداری خود رسیده و مراحل سختی را پشت سر گذاشته است. علائم در هفته 17 رو به بهبود و درد مادر کمتر می شود. در هفته 17 بارداری، مادر در صورت تمایل می تواند با انجام سونوگرافی جنسیت کودک خود را بفهمد.

 

اندازه کودک در هفته 17 بارداری

کودک در هفته 17 بارداری به اندازه یک انار به طول 12.95 سانتی متر طول و 167.26 گرم وزن دارد. هفته های آینده کودک رشد سریع تری خواهد داشت.

 

مادر در هفته 17 بارداری چند ماهه باردار است

مادر در هفته 17 بارداری 4 ماهه باردار است. نکته مهم و قابل توجه این است که از نظر پزشکی بارداری به دلیل بیش از 9 ماه بودن، هفتگی شمرده می شود. اولین روز بارداری مادر از آخرین روز قاعدگی او حساب می شود.

 

مادر در هفته 17 بارداری چند ماهه باردار است
مادر در هفته 17 بارداری چند ماهه باردار است

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 17 بارداری

افزایش ترشحات واژن، عرق و مخاط: با افزایش جریان خون مادر، ترشحات بدن او نیز در هفته 17 بارداری افزایش می یابد.

خواب های عجیب: فعالیت هورمون های بدن مادر، ممکن است سبب شود که مادر رویاهای عجیب در خواب ببیند.

خارش سینه و شکم: رشد کودک در هفته 17 بارداری باعث نازک و حساس شدن پوست شکم مادر شده و خارش در این ناحیه را در مادر افزایش می دهد.

افزایش سریع وزن: مادر تا هفته 17 بارداری تقریبا بین 2 -4 کیلوگرم وزن اضافه کرده است. از این هفته به بعد وزن مادر رشد زیادی داشته و هفتگی 500 -900 گرم به وزن مادر اضافه خواهد شد.

انقباض و کشیدگی عضلات مادر: بزرگ شدن رحم مادر باعث انقباض و کشیدگی عضلات او خواهد شد. برای کاهش عوارض انقباض، نوشیدن زیاد مایعات بسیار مفید می باشد.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 17 بارداری
علائم و نشانه های مادر در هفته 17 بارداری

 

حالت شکم مادر در هفته 17 بارداری

در هفته 17 بارداری کودک به رشد خود ادامه داده و بدن مادر هفتگی 500 – 900 گرم وزن اضافه خواهد کرد. مادر می تواند با گرفتن عکس های یادگاری از شرایط این روز های بارداری، در آینده خاطرات خود را به همراه کودک مرور کند.

 

آیا مادر در هفته 17 حرکت کودک خود را احساس می کند

معمولا اولین حرکات و ضربات را مادر در بین هفته های 16- 20 احساس خواهد کرد. در مواردی ممکن است مادر در هفته 17 بارداری حرکت یا ضربه ای احساس نکند که کاملا طبیعی می باشد.

 

مادر در هفته 17 بارداری می تواند روی شکم دراز بکشد

خوابیدن به پشت یا به روی شکم در هفته 17 بارداری باعث فشار آمدن به رگ های مادر شده و برای او مناسب نیست. به پهلو خوابیدن برای مادر در هفته 17 بارداری بهترین حالت خواب می باشد. در صورتی که مادر مجبور به خوابیدن به پشت باشد، حتما یک بالشت زیر لگن خود قرار دهد.

مادر در هفته 17 بارداری می تواند روی شکم دراز بکشد
مادر در هفته 17 بارداری می تواند روی شکم دراز بکشد

سونوگرافی هفته 17 بارداری

عضروف های کودک در هفته 17 به استخوان تبدیل شده و روی آن گوشت و چربی ایجاد می شود. همچنین بند ناف کودک نیز قوی و ضخیم تر خواهد شد. در هفته 17 بارداری در صورتی که مادر بخواهد آزمایش ژنتیکی کوردوسنتز انجام دهد برای تشخیص محل بند ناف سونوگرافی انجام خواهد داد. در آزمایش کوردوسنتز پزشک با نمونه گیری از خون بند ناف، اختلالات ژنتیکی احتمالی را تشخیص خواهد داد.

 

نکات مهم هفته 17 بارداری

  • مادر با دوش آب سرد در اول صبح درد های خود را تسکین دهد.
  • با استفاده از مرطوب کننده ها و ویتامین های مختلف، مادر خارش پوست را متوقف کند.
  • مادر برای تامین انرژی کودک در هفته 17 بارداری روزانه 2200 کالری مصرف کند.
  • برای کنترل ترشحات واژن مادر، از لباس زیر نخی و تنفس پذیر استفاده شود.

چک لیست هفته 17 بارداری

  • برنامه ریزی برای سونوگرافی تعیین جنسیت
  • هماهنگ کردن مرخصی زایمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا