تقویم هفتگی بارداریسلامت جسممادر و کودک

علائم و نشانه های مادر در هفته 15 بارداری

در مسیر تقویم هفتگی بارداری به علائم ونشانه های مادر در هفته 15 بارداری رسیدیم. علائم این هفته منجر به ثبات روحی و جسمی مادر می شود. افزایش انرژی در این هفته برای مادر، ممکن است میل به ارتباط جنسی را در او بیشتر کند. هرگونه رابطه جنسی در این هفته، صرفا با مشورت پزشک باید انجام شود.

 

در مسیر تقویم هفتگی بارداری به علائم و نشانه های مادر در هفته 15 بارداری رسیدیم. علائم این هفته منجر به ثبات روحی و جسمی مادر می شود. افزایش انرژی در این هفته برای مادر، ممکن است میل به ارتباط جنسی را در او بیشتر کند. هرگونه رابطه جنسی در این هفته، صرفا با مشورت پزشک باید انجام شود.

 

اندازه کودک در هفته 15 بارداری

کودک در هفته 15 به اندازه یک پرتقال با طول 10 سانتی متر و وزن 70.87 گرم خواهد بود. در هفته های آینده رشد کودک بیشتر شده و به اندازه طبیعی یک کودک نزدیک خواهد شد.

 

مادر در هفته 15 بارداری چند ماهه است

مادر در هفته 15 بارداری 3 ماهه باردار است. از نظر پزشکی ایام بارداری به دلیل بیش از 9 ماه بودن به صورت هفتگی شمرده می شود. اولین روز بارداری را پزشکان، آخرین روز قاعدگی مادر محاسبه می کنند.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 15 بارداری

افزایش میل جنسی: به دلیل افزایش انرژی مادر، نیاز جنسی در او نیز تقویت می شود. انجام رابطه جنسی کنترل شده با مشورت پزشک در این هفته مانعی ندارد.

خونریزی بینی: افزایش پمپاژ و حجم خون سبب می شود که بعضی اوقات رگ های نازک بینی پاره شده و خونریزی اتفاق بیافتد. این خونریزی کاملا طبیعی بوده و فقط در صورت حجم بالای خون و قطع نشدن آن، مراجعه به پزشک لازم می باشد.

مشکلات گوارشی مانند: سوزش سردل، نفخ و سوهاضمه: تغییرات هورمونی علت اغلب مشکلات گوارشی در دوران بارداری می باشند. اجتناب از مصرف غذاهایی که علائم را تشدید می کنند و مصرف قرص های آنتی اسید مناسب در دوران بارداری با مشورت پزشک، می توانند در کنترل این عارضه به مادر کمک کنند.

ورم لثه: یکی از عوارض بارداری حساسیت لثه می باشد. در این صورت مادر باید مداوم مسواک زده و نخ دندان بکشد.

تنگی نفس: رشد جنین و اشغال فضای ریه منجر به تنگی نفس مادر می شود.

 

حالت شکم مادر در هفته 15 بارداری

رحم مادر در هفته 15 بزرگ و کشیده شده و فضا را برای رشد کودک فراهم می کند. شکم مادر در این هفته برآمده شده و بارداری او به وضوح قابل تشخیص است. در مادرانی که دوقلو باردار هستند سرعت رشد کودک و بزرگ شدن رحم بیشتر خواهد بود. پزشکان به مادران در هفته 15 توصیه می کنند که هر هفته 500 الی 900 گرم به وزن خود اضافه کنند. این وزن با مصرف روزانه 300 کالری بیشتر از غذای روزانه به دست می آید. مادر در صورت مشاهده افزایش وزن سریع و ناگهانی، باید فورا به پزشک مراجعه کند.

 

سونوگرافی هفته 15 بارداری

در صورت انجام سونوگرافی در این هفته، مادر حرکت دست و تمام مفاصل کودک را در شکم خود خواهد دید. در بین هفته 15 تا 20 مادر یک تست غربالگری برای بررسی سطح پروتئین و هورمون خون انجام خواهد داد. در این غربالگری مشکلات ژنتیکی مثل نقص لوله های عصبی و اختلالات کروموزومی بررسی می شود. همچنین در صورت درخواست مادر یا تشخیص پزشک، بین هفته های 15 تا 20 از مادر آزمایش آمنیوسنتز گرفته خواهد شد. در این آزمایش با بررسی مایع آمنیوتیک احتمال اختلالات ژنتیکی کودک بررسی می شود.

آیا جنسیت کودک در هفته 15 قابل تشخیص است

هفته 15 برای فهیمیدن قطعی جنسیت کودک، هفته مناسبی نیست. تنها در صورت انجام آزمایش آمنیوسنتر ممکن است مادر در هفته 15 متوجه جنسیت کودک خود شود. زمان مناسب دیدن جنسیت کودک بین هفته 18 تا 20 بارداری می باشد.

 

نکات مهم هفته 15 بارداری

  • برای بررسی سلامت دهان و لثه مادربه دندانپزشک مراجعه کند.
  • برای جلوگیری از درد پا و مفاصل در این هفته، مادر استراحت کافی داشته باشد.
  • به دلیل بزرگ شدن کودک در هفته 15 و برای فشار وارد نکردن به عصب، مادرهنگام استراحت به پهلو دراز بکشد.
  • مادر اطلاعات لازم در مورد بارداری و زایمان را از طریق کلاس های بارداری و مجله بارداری معتبر به دست آورد.

 

چک لیست هفته 15 بارداری

  • برنامه ریزی برای انجام غربالگری
  • برنامه ریزی برای انجام آزمایش آمنیوسنتر در صورت درخواست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا