مادر و کودکتقویم هفتگی بارداری

علائم و نشانه های مادر در هفته 37 بارداری

به دلیل قرار داشتن در اواخر هفته های بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این هفته ممکن است شما استرس کارهای انجام نشده را داشته باشید، اما نگران نباشید و فضای خانه را برای تولد نوزاد مهیا کنید.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 37 بارداری، به دلیل قرار داشتن در اواخر هفته های بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این هفته ممکن است شما استرس کارهای انجام نشده را داشته باشید، اما نگران نباشید و فضای خانه را برای تولد نوزاد مهیا کنید.

 

کودک در هفته 37 چه اندازه است

در هفته 37 بارداری، نوزاد به اندازه یک کاهو است. طول کودک در این هفته 48 سانتی متر و وزن آن 2/8 کیلو خواهد بود.

 

مادر 37 هفته ای چند ماهه است

شما در هفته 37 بارداری، نه ماهه هستید.  فقط سه هفته تا تاریخ موعد خود فرصت دارید.

 

علائم و نشانه های مادر در هفته 37 بارداری

در هفته 37 بارداری، علائم زیر مشهود می شود:

سوزش سردل: به دلیل نزدیکی به زمان زایمان، کودک فشار زیادی به هاضمه شما وارد می کند.

لکه بینی: دیدن لکه خون به میزان کم در این هفته طبیعی است. در زمان بارداری دهانه رحم شما بسیار حساس بوده و رابطه جنسی می تواند آن را تحریک کند. در صورت خونریزی زیاد حتما با پزشک خود تماس بگیرید چرا که ممکن است کودک مشکل داشته باشد.

علائم کشش: در هفته 37 در شکم خود احساس کشیدگی می کنید، برای حل این مشکل مقدار زیاد آب بنوشید.

فشار شکم: در این هفته کودک شما در قسمت لگن شما قرار گرفته و به دلیل نزدیکی به زایمان فشار زیادی به شکمتان وارد می کند.

مشکل خواب: مشکل خواب در این هفته طبیعی است. برای برطرف کردن این مشکل به مقدار کافی ورزش کنید، آب زیاد مصرف کنید و مصرف کافئین را محدود کنید.

انقباضات: دراین هفته به دلیل نزدیک شدن به زمان زایمان،  انقباضات شما شدیدتر می شود. این انقباضات با تغییر حالت از بین می روند و با انقباضات ادامه دار که نشانه زایمان زودرس است متفاوت خواهند بود.

حالت تهوع: ناراحتی معده تقریباً در هر زمان از بارداری معمول است، اما اکنون که خیلی به زایمان نزدیک شده اید، حالت تهوع می تواند نشانه ی زایمان باشد. اگر حالت تهوع شما شدید است و استفراغ می کنید به دکتر مراجعه کنید چراکه ممکن است پره اکلامپسی باشد. مادرانی که دو قلو باردار هستند، معمولا درهفته 37 زایمان می کنند.

 

علائم زایمان هفته 37 بارداری

وقتی در هفته 37 بارداری هستید، علائم زایمان در شما افزایش می یابد. علائم زایمان به دو دسته تقسیم می شوند: علائمی که به معنی زایمان درهفته های آینده است و علائمی است که نشان می دهد اکنون وقت زایمان است.

 

اگر در هفته 37 علائم زیر را مشاهده کردید به معنای زایمان زودرس است.

مخاط و مشاهده خون: ممکن است ببینید که کمی مخاط ضخیم روی لباس زیر شما می آید، مخاط ماده ای است که از رحم شما محافظت می کند، با باز شدن  دهانه رحم این مخاط بیرون می ریزد. مخاط ممکن است همراه با خون از رحم شما خارج شود.

حالت تهوع: حالت تهوع در این هفته ممکن است نشانه نزدیکی زمان زایمان باشد. 

اسهال: اسهال نیز به معنای نزدیکی زایمان می تواند باشد. 

 

در صورت وقوع علائم زیر فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

پاره شدن کیسه آب: در صورتی که احساس کردید آب به صورت قطره ای می ریزد، احتمالا کیسه مایع آمنیوتیک شما پاره شده است. معمولا اکثر خانم ها طی 12 ساعت بعد از این واقعه زایمان می کنند. 

انقباضات منظم: در هفته37 اگر احساس سفت شدن شکم داشتید واین انقباضات مدام تکرار می شود، شما آماده زایمان هستید. با این انقباضات دهانه رحم شما گشاد و کار زایمان را برای شما راحت می کند. اگر این اولین بارداری شما است ممکن است قبل از زایمان انقباضات منظمی داشته باشید که همراه با درد خواهند بود.

کمردرد: محل قرار گرفتن کودک بعضی اوقات به گونه ای است که فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد می کند، اگر این کمر درد به صورت مداوم در شما بود نشانه نزدیک بودن زمان زایمان خواهد بود.

 

نکات مهم هفته 37 بارداری

در هفنه 37 با تشخیص پزشک در مواردی مانند: پاره شدن کیسه آب، انقباض زیاد بدون پاره شدن کیسه و انقباضات بیش از 5 دقیقه باید بستری شوید. در این هفته شما اشتیاق زیادی برای دیدن نوزاد خود دارید، اما باید توجه کنید که در این هفته زایمان کردن زودرس حساب شده و پزشکان معمولا سزارین را در این هفته به دلیل عدم تکمیل رشد جنین توصیه نمی کنند.

 

سونوگرافی هفته 37 بارداری

کودک در این زمان مهارت هایی مثل استنشاق، بازدم، مکیدن، گرفتن و پلک زدن را یاد میگیرد. اولین مدفوع در نوزاد  نیز در این هفته تشکیل می شود. سونوگرافی هفته 37 ممکن است به عنوان بخشی از مشخصات بیوفیزیکی انجام شود. اگر شما دو قلو باردار هستید ممکن است پزشک شما، سزارین را برای زایمان شما نتخاب کند.

 

چک لیست هفته 37 بارداری

یادآوری های هفته:

  • برای ویزیت هفته 38 قبل از تولد برنامه ریزی کنید
  • علائم افسردگی پس از زایمان را مطالعه کنید.
  • اصول اولیه نظافت کودک را یاد بگیرید.

امتیاز کاربر: 5 ( 4 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا